Login    

Przedszkole Sióstr elżbietanek Ostrów Wlkp.

Złota myśl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Rok szkolny 2022/2023

Nasz ogród sensoryczny

Categories: | Author: Katarzyna Koter-Ruda | Posted: 9/13/2022 | Views: 179

Potrzebę przebywania blisko przyrody odczuwają zarówno dorośli jak i dzieci. Poprzez swoją dociekliwość dzieci są ogrodnikami z natury. Postanowiliśmy wykorzystać tę zaletę, tworząc w naszym Przedszkolu ogród sensoryczny. Od nowego roku szkolnego włączamy w pakiet zajęć dla dzieci HORTITERAPIĘ, czyli terapię ogrodem. W ogrodzie wyróżnia się trzy główne części: reprezentacyjną - odpowidającą za "pierwsze wrażenie", rekreacyjną - wykorzystywaną do zabawy oraz edukacyjną -  w której dzieci mają możliwość poznawania świata roślin. Zobacz FILM...  

Rośliny są nieprzypadkowe i odpowiednio dobrane. Interesujące ze względu na pokrój, kształt, kolor liści oraz kwiatów. Wabią swoim zapachem i kolorami owady. Rozbudzają ciekawość dzieci.

Ogród to skarbnica doświadczeń zmysłowych sprzyjających stymulacji sensorycznej (wzrok, zapach, smak, dotyk, słuch, proprocepcja). Bogactwo barw i aromatów działa na dziecięce zmysły powodując odprężenie, relaks, skupienie uwagi. Kojąco wpływa na układ nerwowy obniżając napiecie nerwowe. Wzbudza poczucie bezpieczeństwa. Przebywanie w ogrodzie w młodym wieku wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza alergie i choroby autoimmunologiczne. Podczas zajęć w ogrodzie kładziemy nacisk na kontakt i skupienie uwagi na dziecku i jego potrzebach. Koncentrujemy się na procesie pracy z nim, a nie na ekecie końcowym.

Print Bookmark and Share

Return to previous page
 
Rok szkolny 2022/2023